Co należy wiedzieć o wędkach karpiowych?

0
387

Wędki dedykowane do połowu karpia potocznie są nazywane karpiówkami. Wędki tego typu cechują się kilkoma specyficznymi elementami, które są charakterystyczne dla połowu karpia. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych informacji o połowie karpia oraz o wyborze wędki karpiowej.

Połów karpia

Karp jest rybą hodowlaną, która od dawna jest tak zwaną rybą konsumpcyjną poławianą na dużą skalę. Szacuje się, że na świecie każdego roku poławianych jest nawet 200 tysięcy ton karpia. Karpie wyróżniają się dosyć dużymi rozmiarami. Z reguły mają od 1 do 5 kilogramów. Natomiast niejednokrotnie zdarzają się nawet kilkukrotnie większe osobniki.

Wędkarstwo karpiowe cieszy się niezwykłą popularnością i uznaniem wśród wędkarzy. Wynika to z tego, że połów tej ryby jest wyjątkowo satysfakcjonujący dla wędkarzy. Karp jest przebiegłą rybą, która potrafi dać wiele frajdy wędkarzowi.

Wędka na zasadzki karpiowe

Wędkarstwo karpiowe słynie z zamiłowania do sprzętu. Przeróżne zanęty, sygnalizatory brań oraz specjalna wędka na karpia to niemal podstawa. Sklepy wędkarskie widzą to jak dużym zainteresowaniem cieszy się wędkarstwo karpiowe. W efekcie wiele sklepów wędkarskich jest stricte nastwionych na towar dla karpiarzy.

Najważniejszym punktem wyposażenia wędkarza jest wędka. W przypadku połowy karpia z reguły stawia się na wędki o długości od 3 do 4 metrów. Czasami zdarzają się nieco dłuższe wędki dedykowane do wykonywania długich rzutów z lądu. Wędki na karpia z reguły są 2-składowe oraz wędki karpiowe 3-składowe.

Ważnym aspektem jest krzywa ugięcia, która informuje pod jakim obciążeniem kij wędki ugnie się tak mocno, że utworzy kąt prosty pomiędzy dolną linią dolnika a linką zyłki wychodzącą ze szczytówki. Czym parametr lb jest wyższy tym egzemplarz wędki jest wytrzymalszy. Jeśli zarzucamy haczyk dosyć daleko to lepiej postawić na wysoką wartość np. 4lb. Natomiast z reguły na połów karpia starcza wędka z zakresu od 2,0lb do 3,5lb. Kolejny istotny parametr to ciężar wyrzutu, który wyrażany jest w gramach. Z reguły jest to od 25 do 140 gram.

Poza tym, że parametry wykonania wędki muszą być dosyć wysokie to ważna jest także ogólna jakość wykonania wędki. Najlepszym wyborem są egzemplarze wykonane z włókna węglowego, gdyż charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i jednocześnie są lekkie. Można także postawić na wędki z włókna szklanego. Ponadto, warto zwrócić uwagę na płynność działania kołowrotka oraz ogólną jakość wykonania jaką prezentuje wędka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.