Curling zasady

0
1657

Curling, mimo że jest uznawany za sport olimpijski, wciąż jest dla wielu mało znanym sportem. Czym jest ten sport i jak się gra? Krótko mówiąc, curling to sport uprawiany na lodzie, w którym gracze przesuwają granitowe „kamienie” po polu gry.

Ten wyjątkowy sport powstał po raz pierwszy na zamarzniętych stawach i jeziorach północnej Europy. Podczas zawodów w Curlingu, dwie drużyny po cztery osoby przesuwają ciężkie granitowe „kamienie” po lodzie o wymiarach 130 x 15 stóp. Skały wędrują po lodzie w kierunku środka, podobnego do tego znanego z łucznictwa lub dartsów. Wyznaczony obszar jest namalowany tuż pod powierzchnią lodu na obu końcach.

Każda gra w Curlinga składa się z szesnastu rzucanych „kamieni”, a po jej zakończeniu wynik jest oceniany. Każda drużyna zdobywa  jeden punkt za każdy „kamień”, która jest rzucony blisko środka tarczy narysowanej pod lodem. Jedną z najbardziej unikalnych cech curlingu jest możliwość zamiatania. Kiedy gracz zamiata lód, w istocie szczotkuje go w szybkim tempie, aby utrzymać ruch „kamieni”. Proces zamiatania pomaga w wypolerowaniu lodu i pomaga w promowaniu bardziej odległych, prostych ruchomych skał.

Popularność curlingu

Curling to popularny sport, który jest aktywnie rozgrywany w ponad 20 krajach, w tym w Ameryce Północnej, Azji, Europie, Australii i Nowej Zelandii. Ogromna większość graczy curlingowych mieszka w Stanach Zjednoczonych, Szkocji i Kanadzie. Przeważnie rozgrywana w pomieszczeniach zamkniętych, curling jest popularnym sportem dla fanów.

Chociaż curling wciąż nie jest popularnym sportem, świadomość wśród kibiców wzrosła od igrzysk olimpijskich w 2002 roku, które odbyły się w Salt Lake City w stanie Utah.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.