Ile czeka się na zwrot podatku?

0
526

Proces rozliczania swojego podatku dochodowego przez wielu Polaków jest uznawany za trudny, panuje powszechne przekonanie że łatwo popełnić błąd i opóźnić realizację wypłaty. Nierzadko spotykamy się z ogłoszeniami ludzi którzy pomogą nam ten PIT rozliczyć, bez starty przysługujących nam ulg oraz strachu przed obowiązkiem złożenia wyjaśnień/korekty przed swoim Urzędem Skarbowym.

Chociaż w 2019 roku wypełnimy wszystko na stronie www, a urząd sam pomoże nam wypełnić „druczek”, to jednak wiele osób wciąż zwraca się z radą do zawodowców. Załóżmy jednak że udało nam się przejść przez cały proces. Nieważne czy samodzielnie czy z czyjąś pomocą. Wszystkie rubryki zostały wypełniony, a my już możemy czekać aż pieniądze wpłyną na konto. Teraz nasuwają się już tylko pytania:

Kiedy dostanę swoje fundusze? Ile czeka się na zwrot podatku?
Czas oczekiwania na nasze pieniądze zależny jest od wielu czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ, a niektóre niestety są kompletnie od nas niezależne. Do tych drugich przede wszystkim trzeba zaliczyć miejsce złożenia deklaracji oraz stan kadry w urzędzie.  Analogicznie nim większa jest miejscowość w której ubiegamy się o zwrot podatku, tym dłużej możemy na niego czekać. No właśnie, to nie zależy od nas, a więc co jeszcze ma wpływ na wpływ środków wprost na konto bankowe?Jednym z najważniejszych czynników jest sposób złożenia wniosków.  Wbrew powszechnej opinii szybciej zostaną rozpatrzone wnioski, które zostały przesłane drogą elektroniczną. Gdy przesyłamy e-pit, urzędowi łatwiej jest uporządkować wnioski, a czynności podejmowane przy weryfikacji dokumentów zajmują o wiele mniej czasu. Będąc już przy czasie, musimy wspomnieć o tym że ważny jest czas nadania swojego oświadczenia. Jeśli zrobimy to w okresie 1.01 – 15.02 – to na środki będziemy czekać maksymalnie do dnia 1 kwietnia 2019 roku pieniądze na sto procent znajdą się na koncie. Co jeśli jednak nie śpieszyliśmy się z złożeniem swojej deklaracji PiT?  Wszystkie dokumenty dostarczone do urzędów skarbowych w dniach pomiędzy 16.02, a 30.04, bo właśnie do kwietnia mamy czas by złożyć swoje oświadczenia, będę czekać na rozpatrzenie 45 dni.

Złożyłem deklarację, minęło 45 dni. Wciąż nie mam środków na koncie – co robić?
W takiej sytuacji przede wszystkim trzeba zachować cierpliwość  lub jeśli minął określony czas skontaktować się z pracownikami urzędu. Czasami prace związane z weryfikacją oświadczeń mogą potrwać dłużej. O wszystkich niedogodnościach instytucja poinformuje nas drogą listowną, a kwestia opóźnień w nadpłacie na pewno zostanie wyjaśniona. Gdy wysyłamy papierowy PiT warto mieć potwierdzenie nadania, gdyż w przypadku nie dotarcia listu do placówki, będzie łatwiej wytłumaczyć sprawę. Warto zastanowić się czy nie mamy zobowiązań finansowych względem państwa, takich jak np. Mandaty czy grzywny. Przyczyną mogą być również zajęcia komornicze.  Zwrot również nie będzie wypłacony jeśli podany numer konta zawierał błędy lub z innego powodu pozostał nieczytelny dla pracownika urzędu.

Popełniłem błąd, muszę napisać korektę. Ile teraz będę czekać na zwrot podatku?
W takiej sytuacji musimy się liczyć z dość sporym wydłużeniem czasu oczekiwania. Nie liczy się bowiem od daty złożenia oświadczenia, a od właśnie nałożenia wszystkich poprawek na dokument. Od tego dnia na gotówkę będziemy musieli poczekać nawet do trzech miesięcy. Korzystając z okazji warto również nadmienić to, że jeśli opóźnienie nie było spowodowane naszym błędem, a czas znacznie się wydłużył zasługujemy na wypłatę nadpłaty oraz odsetek za wydłużenie czasu oczekiwania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.