Posiadanie szczeniaka to marzenie wielu z nas. Możemy obserwować jak szczeniak dorasta i staje się dorosłym psem. Dorastający pies wymaga sporo uwagi. Można to porównać do opieki nad dzieckiem. Musimy poświęcić czas na szkolenie, wspólną zabawę i spacery. Nie można zapomnieć o socjalizacji z innymi psami, a także o zabiegach pielęgnacyjnych, do których powinniśmy przyzwyczajać psa już w wieku szczenięcym. To jak traktujemy szczeniaka wpływa na jego zachowanie w wieku dorosłym. Dlatego powinniśmy poświęcić czas na wychowanie szczeniaka. W razie problemów nie bójmy się prosić o pomoc behawiorysty.
Jak wychować szczeniaka?
Zanim szczeniak pojawi się w naszym domu musimy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto schować rzeczy, które pies mógłby pogryźć. Często szczeniaki gryzą buty, gdyż są one przesiąknięte naszym zapachem. Ukryjmy także wystające kable, które szczeniak może pogryźć. Maty do nauki czystości warto ustawić we wszystkich pomieszczeniach, w których pies będzie przebywał. Legowisko i miski dla psa powinny stać w spokojnym miejscu w domu. W czasie odpoczynku i spożywania posiłków pies musi czuć się bezpiecznie.
Żywienie szczeniaka jest ważnym aspektem w czasie szkolenia. Karma powinna być dobrej jakości, gdyż tylko wtedy dostarczy szczeniakowi niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Granulki karmy powinny być na tyle małe, żeby pies mógł je pogryźć. Jednak zbyt małe granulki sprawią, że szczeniak będzie je połykał bez gryzienia. Smakołyki dla psa powinny być dobrej jakości. Do szkolenia warto używać różnych przysmaków. Dzięki temu pies chętniej wykona nasze polecenia, gdyż będzie ciekawy jaką nagrodę dostanie. Szczeniaki są wiecznie głodne, dlatego też czasem możemy wykorzystać karmę do szkolenia. Oczywiście wtedy zmniejszamy ilość podawanego w ciągu dnia jedzenia. Wykorzystywanie karmy w czasie szkolenia to dobry sposób na psa niejadka. Konieczność zapracowania na posiłek sprawia, że karma staje się atrakcyjniejsza i jest chętniej jedzona.
Pierwszą rzeczą, którą musimy nauczyć szczeniaka jest załatwianie się na maty. Kiedy zauważymy, że pies węszy w poszukiwaniu miejsca do załatwienia się, powinniśmy zanieść go na matę. Powinniśmy nagrodzić psa smakołykiem bądź chwilą zabawy kiedy ten skorzysta z maty. Z czasem pies nauczy się załatwiać na podkłady higieniczne. Jeśli szczeniak załatwi się na podłogę, nie powinniśmy karcić psa. W ten sposób możemy jedynie sprawić, że pies będzie bał się załatwiać w pobliżu nas. Najlepiej jest nie zwracać uwagi na psa i w ciszy posprzątać nieczystości. Będzie to jasny sygnał dla szczeniaka, że źle zrobił. W wieku około 6-8 miesięcy szczeniak jest na tyle duży, że może załatwiać się na dworze. Jeśli jednak pracujemy, warto zostawiać matę podczas naszej nieobecności.
Nauka nowych rzeczy pozytywnie wpływa na rozwój szczeniaka. Tresura jest jednym z elementów wspólnego życia z czworonogiem. Pies czuje się doceniany kiedy nagradzamy go za wykonanie danej czynności. Naukę nowych komend zaczynamy w domu. Dopiero kiedy szczeniak opanuje daną komendę, możemy przenieść się na dwór. W czasie spacerów psa rozprasza wiele rzeczy. Podstawą szkolenia jest nauka skupiania się na nas. Bez tego pies nie będzie w stanie wykonywać naszych poleceń kiedy wokół będą ciekawsze dla niego rzeczy. Skupianie uwagi psa jest ważne na każdym etapie wspólnego życia. Zaczynamy od wołania psa po imieniu. Kiedy szczeniak reaguje na swoje imię, nagradzamy go. Następnie możemy zacząć naukę podstawowych komend. Zaliczamy do ich siadanie, leżenie, zostawanie w miejscu, chodzenie przy nodze i przychodzenie na zawołanie. Dzięki temu nasze wspólne życie z czworonogiem będzie przyjemniejsze. Przed wydaniem komendy wypowiadamy imię psa, co sprawi, że ten skupi na nas swoją uwagę. W procesie szkolenia ważne jest to, żeby wszyscy domownicy ćwiczyli z psem w ten sam sposób. Dwie różne komendy na tą samą czynność będą problematyczne dla psa. Dlatego warto ustalić z innymi domownikami nazwy komend, z których będziemy korzystać w czasie treningu z psem. W wychowaniu szczeniaka ważnym aspektem jest socjalizacja z innymi psami. Zaniedbanie tego procesu może doprowadzić do agresji lękowej w stosunku do innych psów.
Czesanie, kąpiele, obcinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszy to najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Latem ważne jest także strzyżenie sierści. Z kolei w zimie powinniśmy zabezpieczyć łapki psa przed mrozem. Warto także od małego przyzwyczajać psa do podróży samochodem. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli podróżować z naszym pupilem. Nagłe zmiany w zachowaniu psa powinny być konsultowane z weterynarzem. Osowiałość, nadmierne pobudzenie czy agresja mogą być spowodowane przez jakąś chorobę.