Maska treningowa – większa wydolność i szybsze spalanie kalorii

0
431

W większości dyscyplin sportowych wzmacnianie wydolności to podstawa. Aby osiągnąć pożądane efekty trzeba – najlepiej pod okiem specjalisty – przygotować szczegółowy plan treningowy dopasowany do naszych możliwości, a także celów.

Na zwiększenie pojemności płuc oraz ogólnej wydolności bardzo dobrze wpływają treningi w warunkach wysokogórskich, ale nie każdy może pozwolić sobie na  pracę z ciałem w takich okolicznościach przyrody… Rozwiązaniem może być trening ze specjalną maską.

Maska treningowa to dość nowy, ale coraz częściej stosowany gadżet dla sportowców, którzy chcą poprawić kondycję. Działanie maski wydolnościowej polega na imitowaniu warunków treningowych, w których mamy ograniczony dostęp do tlenu, z czym spotykamy się właśnie w górach. Nasz organizm zaczyna wtedy dostosowywać się do otaczających go warunków, a układ krwionośny jest zmuszony do poradzenia sobie z wszelkimi ograniczeniami.

Skuteczność maski treningowej wynika z bardzo prostego mechanizmu. Jej budowa zakrywa szczelnie usta i nos, zamykając dostęp do powietrza płynącego z zewnątrz, w sposób inny niż przez specjalne otwory. W tych właśnie otworach znajdują się blokady zasłonowe regulujące wentylację. W praktyce oznacza to, że poprzez manipulowanie dostępnością tlenu, wywieramy wpływ na obciążenie treningowe. Tłumacząc bardziej szczegółowo – maska stymulując opór płucny, wywołuje zmiany w składzie chemicznym krwi – podnosi poziom czerwonych krwinek i reguluje rozwój naczyń włosowatych. Wszystko to ma wpływ na transport krwi w organizmie oraz ogólną wydolność.

Maski treningowe świetnie sprawdzą się wśród osób trenujących sporty walki, ponieważ tu szczególnie wysiłek fizyczny musi łączyć się z wysiłkiem mentalnym i wydolnościowym, a korzystanie z maski dobrze wpływa na koncentrację. Zadowoleni z masek są także piłkarze i biegacze długodystansowi. Maska treningowa naśladuje warunki fizjologiczne z jakimi mamy do czynienia po dłuższym wysiłku i zmęczeniu, w związku z tym zawodnicy mogą ćwiczyć swoją wytrzymałość, która przyda się np. pod koniec meczu czy maratonu. Poza sportem, maski wydolnościowe stosowane są podczas rehabilitacji u pacjentów po paraliżach, gdzie trzeba zadbać szczególnie o mięśnie oddechowe.

Przed zakupem należy pamiętać aby wybrać maskę sprawdzonego producenta, tak aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.