Metody relaksacyjne – sposób na osiągnięcie wewnętrznej harmonii organizmu i skuteczna walka ze stresem

0
403

Sytuacje wywołujące silny stres, a nawet stany lękowe, które w rezultacie mogą prowadzić do ciężkich schorzeń ludzkiego organizmu, to niestety dość powszechnie występujące elementy składowe naszej codziennej egzystencji. Biorąc pod uwagę licznie występujące stany napięcia nerwowego podczas wypełniania różnych obowiązków, warto zwrócić uwagę na coraz chętniej stosowane techniki relaksu, przynoszące ulgę i wytchnienie w nieustającej “gonitwie życia.” Czasami ciężko wygospodarować optymalnie wystarczającą ilość czasu na efektywny wypoczynek. Dodatkowo stresujące sytuacje, którymi naszpikowane jest nasze życie, notorycznie zwiększają napięcie, uniemożliwiając choćby chwilowy dystans do nawarstwiających się problemów. Metody relaksacyjne – to bardziej lub mniej skomplikowane techniki, których celem, w trakcie ich wykonywania, jest uwolnić ciało oraz umysł od natręctw oraz zniwelować stres do minimum. Podczas stosowania sprawdzonych już metod, mamy możliwość osiągnięcia stanu pełnej ulgi i stopniowo nauczyć się panować nad własnymi emocjami. W otaczającym nas świecie nie brakuje doświadczonych trenerów, którzy posiadają olbrzymią wiedzę na temat możliwości działania wybranych technik. Mogą oni w sposób profesjonalny przybliżyć każdemu zainteresowanemu tajniki prawidłowej relaksacji, w oparciu o wybrane, konkretne szkoły. Takim przykładem są cieszące się dużą popularnością warsztaty Tai Chi, czy zajęcia Jogi. Nie należy też zapominać o bardzo przystępnych i prostych sposobach na oddalenie trosk i zmniejszenie wytworzonego w organizmie poziomu napięcia. Należą do nich chociażby proste ćwiczenia oddechowe, które śmiało można wykonywać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Z czasem przyniosą oczekiwane rezultaty i dadzą poczucie ulgi, a czas na nie przeznaczony z pewnością nie zaburzy harmonogramu dnia. Skuteczność działania wybranych metod relaksacyjnych rośnie adekwatnie do stopnia zaangażowania wykonującego.

Przydatne przygotowanie do samodzielnej relaksacji

Niezależnie od rodzaju stosowanej techniki, powinniśmy poświęcić chwilę czasu na właściwe przygotowanie do rozpoczęcia ćwiczenia. Chodzi tutaj o wygodne, najlepiej odosobnione, spokojne miejsce, w którym możemy zająć wygodną pozycję. Dobrze zadbać o odpowiednie wyciszenie się i uspokojenie, złapanie miarowego oddechu. Nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń w stanie bardzo silnego wzburzenia emocjonalnego. Korzystniej najpierw w miarę możliwości pozwolić opaść silnemu napięciu.

Ćwiczenia oddechowe

Najprostsza metoda, którą można stosować w domu, w pracy, na powietrzu, w podróży. Głęboki wdech ma się kojarzyć z pobieraniem z otoczenia pozytywnej energii, wydech natomiast uwalniać organizm ze złych emocji, nagromadzonych stresów i obciążeń. Ważne by skupić się wyłącznie na oddechu, dostosować jego rytm indywidualnie do swoich potrzeb i maksymalnie “oderwać się” od rzeczywistości. Efekt relaksacji wzmocnić można za pomocą przynoszącej ukojenie muzyki, efektów dźwiękowych, a także walorów zapachowych.

Wizualizacja

To bardzo przyjemny sposób na tzw. odskocznię do świata wyobraźni. Tutaj należy odnaleźć w swojej głowie miejsce i okoliczność, które kojarzą się wyłącznie z poczuciem bezpieczeństwa, spokojem, również z przyjemnością. Chodzi o to, by skupić zmysły wokół detali związanych z tym miejscem, zadbać o odzwierciedlenie szczegółów i zapomnieć w tym momencie o problemach.

Trening Jacobsona

Metoda często stosowana przez osoby o bardzo podwyższonym, utrzymującym się na wysokim poziomie napięciu nerwowym. Polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni całego ciała etapami. Celem jest osiągnięcie etapu, na którym tylko potrzebna w danej chwili grupa mięśni pozostaje w stanie napięcia.

Ćwiczenie uważności – Mindfullness

Polega na skupieniu pełnej uwagi na jakimś fragmencie otoczenia, rzeczywistości, a następnie dogłębnej kontemplacji. Obiektem zainteresowania może być przedmiot lub zjawisko, muzyka, czy pojedynczy dźwięk.

Powyższe metody służące eliminacji nagromadzonego stresu to tylko niektóre spośród szeregu stosowanych coraz powszechniej technik. Obok prostych do wykonania samodzielnie ćwiczeń, na dużą uwagę zasługują prowadzone od lat szkoły technik relaksacyjnych.

Tai Chi – system ćwiczeń dla ciała i ducha

To pochodzący jeszcze ze starożytności bardzo harmonijny system ruchów, przyjmujący dwie podstawowe formy. Fizyczna – występuje jako sztuka walki, wykorzystująca siłę przeciwnika, taoistyczna – służy równowadze wewnętrznej, osiągnięciu i utrzymaniu spokoju psychicznego. Ćwiczenia relaksacyjne polegają na wykonywaniu zaprezentowanych podczas warsztatów, dokładnych systemów ruchowych, przy utrzymaniu odpowiedniego oddechu na poziomie przepony. Systematyczne uprawianie ćwiczeń znacznie obniża stres, pomaga kontrolować emocje, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i szeregu pozostałych schorzeń. Tai Chi ma na celu płynnie połączyć spokój ducha(podnieść odporność psychiczną), ze sprawnością fizyczną. Zapewnić harmonijne i spójne funkcjonowanie całego organizmu. Uprawianie tej formy aktywności jest dozwolone we wszelkich grupach wiekowych. Na rynku istnieje bardzo wiele ośrodków i szkół prowadzących warsztaty Tai Chi, które gwarantują profesjonalną opiekę odpowiedzialnych nauczycieli. System nauki jest bardzo elastyczny i w większości daje możliwość swobodnego dopasowania do indywidualnych grafików i potrzeb korzystających.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.