Od dłuższego czasu, na rynku dostępne są okulary polaryzacyjne. Czym się charakteryzują i, co ważne, czym się różnią od tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych? Przede wszystkim, okulary polaryzacyjne odznaczają się wysokim filtrem słonecznym (często nawet do UV 400), dzięki czemu doskonale chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Stanowią obecnie najlepszą dostępną ochronę przeciwko promieniom UVA, UVB i UVC. Chcąc zobaczyć, jak wyglądają przykładowe okulary polaryzacyjne, można odwiedzić np. sklep Marsandia, zajmujący się ich sprzedażą.
Okulary polaryzacyjne niwelują zjawisko tzw. odblasków świetlnych. Polega ono na tym, że promienie słoneczne, lub fala świetlna pochodząca ze sztucznego źródła światła, odbijają się poziomo od np. mokrego asfaltu śniegu lub maski jakiegoś samochodu. Powstałe wówczas odbicia, mogą oślepiać osoby narażone na kontakt z tym zjawiskiem, co może powodować różne niebezpieczne sytuacje. Z tego powodu, okulary polaryzacyjne polecane są (zamiast tradycyjnych przeciwsłonecznych) w szczególności sportowcom uprawiającym sporty zimowe (np. jazdę na nartach lub na snowboardzie) lub wodne (np. windsurfing albo żeglarstwo), kierowcom, alpinistom oraz osobom, które cierpią na nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne.
Obecnie, ponieważ okulary polaryzacyjne zyskują coraz większą popularność, ich ceny stają się bardziej przystępne, niż były na początku. Zwiększyła się również różnorodność modeli. Wystarczy przejrzeć jakąś stronę sklepu internetowego, np. https://www.marsandia.pl/okulary-polaryzacyjne, aby przekonać się, że bez problemu można znaleźć okulary, które będą nam odpowiadały od strony wizualnej. Okulary polaryzacyjne nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla dorosłych. Bez przeszkód można znaleźć takie, które są dedykowane dzieciom.
Do głównych zalet okularów polaryzacyjnych należą: wysoki stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym, niwelowanie odblasków, nie przekłamywanie barw, a także zabezpieczanie osoby noszącej przed ostrym światłem i męczeniem się oczu.